top of page

Shemekia Copeland

15.07.2024, Divadlo Hybernia, 20,00


Americká zpěvačka Shemekia Copeland, královna blues, vystoupí v červenci poprvé v Praze


Shemekia Copeland vystoupí poprvé v Praze 15. července v Divadle Hybernia. Americká zpěvačka s nezaměnitelně sametovým, výrazným a procítěným hlasem je považována za nejvýznamnější bluesovou umělkyni své generace. Je vítězkou patnácti cen Blues Music Awards nebo W.C. Handy Blues Awards, pětkrát byla nominována na Grammy. Vystupovala například s Bonnie Raitt, Keithem Richardsem, Carlosem Santanou, Dr. Johnem, Jamesem Cottonem a mnoha dalšími. O koncertu pro americké vojáky v Iráku a Kuvajtu v roce 2008 prohlásila, že jí otevřel pohled na širší svět okolo ní a její místo v něm. V roce 2012 zahrála v Bílém domě pro manžele Obamovy, spolu s B.B. Kingem, Mickem Jaggerem, Buddy Guyem nebo Gary Clarkem, Jr. Před dvěma lety vystoupila v OSN pro miliony diváků jako součást oslav Mezinárodního dne jazzu. V roce 2011 získala na Chicago Blues Festivalu od Cookie Taylor, dcery legendární zpěvačky Koko Taylor, oficiálně korunu „Královny blues”. Koncert pořádá v rámci Bluefest agentura Liver Music. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketmaster.„Shemekiin výrazný a silný hlas dává její hudbě obrovskou sílu a energii. Jakoby vycházel z hloubi její duše, z ulic, kde vyrostla, z každodenních městských zvuků – pouličních muzikantů, gospelových zpěváků či vyhrávajících rádií,” napsal o ní dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr, kde Shemekia Copeland vystoupila jako hlavní hvězda v roce 2012.

 

Shemekia Copeland zpívá upřímně o životě a světě, kde vyrostla - o jeho pozitivních i negativních stránkách. Magazín AllMusic to vyjádřil takto: „Shemekia Copeland je jednou z nejlepších zpěvaček současného blues - nejen kvůli hlasu, ale i díky odvaze, se kterou vypovídá o americké společnosti. Ukazuje, že mohou spolu existovat hudba a společenské svědomí.” Slavný jazzový kritik Howard Reich prohlásil, že „Shemekia Copeland je největší bluesovou zpěvačkou současnosti. Posunuje hranice žánru, konfrontuje rasismus, nenávist, xenofobii. Díky ní má blues neustále co říci.” Nejsou to ale pouze média, která ji vychvalují. Jeff Beck o ní řekl, že je „úžasná”, Carlos Santana ji nazval „zářícím diamantem”. Bonnie Raitt prohlásila pro BBC, že „ji Shemekia vždy dostane”, a John Prine řekl, že „nezná nikoho jiného, kdo by zněl jako ona”.

 

Shemekia Copeland se narodila a vyrostla v newyorském Harlemu. Když jí bylo osm, poprvé stála na jevišti Cotton Clubu se svým slavným otcem kytaristou Johnnym Copelandem. V osmnácti vydala na labelu Alligator Records debutové album Turn The Heat Up. S každým z dalších celkem jedenácti alb se její hudba vyvíjela. Za Wicked z roku roku 2000 získala své první čtyři nominace na Grammy. Nahrávka Uncivil War z roku 2020 vedle další nominace na Grammy byla jmenována hudebními magazíny jako bluesové album roku. V roce 2021 získala v cenách Blues Music Awards ocenění B.B. King Entertainer Of The Year. Jako svoji zatím poslední nahrávku vydala v roce 2022 desku pojmenovanou Done Come Too Far. Zajímavostí je, že na rozhlasové stanici SiriusXM’s Bluesville do současné doby uvádí denně vlastní bluesový pořad.

  

„Shemekia Copeland je největší bluesovou zpěvačkou své generace.”  –The Washington Post

„Z Shemekie Copeland se stala jedna z nejvýznamnějších bluesových umělkyň naší doby.” –NPR Music

„Jsem tak šťastná, že Shemekia zpívá své písně, které svět potřebuje slyšet. Její hlas je silný a plný duše, její poselství přichází ze srdce.”–Mavis Staples

„Hudba Shemekie Copeland je soundtrackem současné Ameriky... mocný, divoký, pronikavý a plný naděje ... Svůj hlas dokáže ovládat tak, že v jeden moment rozzlobeně zpívá o nespravedlnosti, a v další uklidňuje láskyplnou nadějí. Běhá vám z ní mráz po zádech.” –Living Blues

 Комментарии


bottom of page